Obuwie robocze - jak wybrać?
Handel

Obuwie robocze – jak wybrać?

Buty robocze to jeden z najważniejszych elementów stroju ochronnego pracownika – i to bez względu na to, w jakim miejscu pracy wykonuje on swoje obowiązki. A odpowiedni wybór obuwia roboczego to najlepszy sposób na zapewnienie ochrony przed różnymi zagrożeniami czy wypadkami. Dlatego też dokonując takiego wyboru warto pamiętać o tym, iż buty BHP powinny być dobrane przede wszystkim ze względu na charakter wykonywanych czynności. Zatem jak wybrać obuwie BHP? Oto kilka podstawowych zasad.

Zasada pierwsza – rodzaj obuwia

Pierwszym kryterium wyboru butów roboczych jest ich rodzaj. W tym przypadku wyróżnia się następujące obuwie do pracy:

  • buty oznaczone symbolem „P” – zapewniają ochronę palców stóp przed uderzeniem z energią 100 J
  • buty oznaczone symbolem „S” – zapewniają ochronę palców stop przed uderzeniem z energią 200 J

Dodatkowo dostępne są buty oznaczone symbolem „O”, które chronią przed urazami w takich miejscach, w których nie jest wymagana ochrona palców podnoskiem.

Zasada druga – kategorie

Innym kryterium wyboru obuwia roboczego jest odpowiednie kategoria. W tym przypadku buty ochronne posiadają określone normy ISO, które wskazują poziom odporności na czynniki zewnętrzne lub zagrożenia. Tutaj wyróżnia się następujące normy: SB (buty odporne na rozpuszczalniki organiczne), SBP (buty zapewniające ochronę przed przebiciem), S1 (posiadają właściwości antyelektrostatyczne), S1P (buty o charakterze antyelektrostatycznym), S2 (zapewniają absorpcję i przepuszczalność wody), S3 (obuwie wodoszczelne), S4 (obuwie wodoszczelne, z zabudowaną piętą, odporne na działanie rozpuszczalników) i S5 (buty zapewniające najwyższą ochronę przed różnymi czynnikami).

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze butów ochronnych? Ważne są zagrożenia występujące w pracy, jakość i materiały użyte do ich wykonania. Trzeba pamiętać o tym, iż tylko dobrze dobrane buty ochronne spełnią wszystkie swoje zadania.