Jak wybrać odpowiednie buty robocze?
Handel

Jak wybrać odpowiednie buty robocze?

Obowiązkiem każdego pracodawcy jest zapewnienie pracownikowi właściwych i przede wszystkim bezpiecznych warunków pracy. A jednym z wyznaczników takiego bezpieczeństwa jest odpowiednie obuwie do pracy, które zagwarantuje ochronę przed różnego rodzaju wypadkami i nieprzewidzianymi okolicznościami.

Jednak co warte podkreślenia – buty ochronne powinny być dobierane bardzo indywidualnie – w zależności od charakteru wykonywanego zajęcia, przeznaczenia takiego obuwia oraz występujących w zakładzie pracy określonych czynników i zagrożeń. Zatem jak wybrać odpowiednie obuwie robocze?

Po pierwsze – występujące zagrożenia

Pierwszym kryterium wyboru odpowiednich butów roboczych powinno być występowanie konkretnych zagrożeń w miejscu pracy. W tym przypadku konieczne jest określenie stopnia narażenia pracowników na konkretne czynniki, a mianowicie:

  • ciężar przedmiotów, które mogą spaść na stopę;
  • narażenie na przekłucie stopy (na przykład podłożem lub ostrym przedmiotem);
  • stężenie substancji chemicznych;
  • kontakt pracownika z czynnikami biologicznymi;
  • określone warunki otoczenia (takie jak wilgotność, temperatura czy zagrożenie wybuchem);
  • kontakt z ogniem lub prądem elektrycznym.

Na podstawie tych okoliczności należy wybierać buty BHP – tylko wtedy spełnią one swoje zadanie i zapewnią bezpieczną pracę.

Po drugie – warunki pracy

Innymi czynnikami decydującymi o tym, jakie buty robocze będą najlepsze są określone warunki pracy. W tym przypadku trzeba zwrócić uwagę na to, czy praca jest stojąca czy siedząca, wymagająca stałego ruchu, chodzenia po drabinach lub schodach czy poruszania się po śliskich powierzchniach. Równie istotne znaczenie ma to, czy praca jest wykonywana w pomieszczeniach zamkniętych czy też w terenie. Jednocześnie nie wolno zapominać o tym, iż obuwie robocze powinno być dobierane także ze względu na płeć.

Buty robocze to podstawowe wyposażenie pracownika, które zapewnia mu bezpieczeństwo podczas wykonywanych obowiązków. Jednak aby spełniły wszystkie swoje zadania, to muszą być dobrane w odpowiedni sposób.