Buty robocze - podstawowy podział
Handel

Buty robocze – podstawowy podział

Buty robocze to podstawowy ekwipunek pracowników w bardzo wielu przedsiębiorstwach – od magazynów, poprzez firmy produkcyjne, aż po centra logistyczne. Wyposażenie pracowników w buty BHP to obowiązek pracodawcy. Jednak nie każdy pracownik dostaje takie samo obuwie – tutaj warto zwrócić uwagę na ich przeznaczenie i klasy. Jakie są rodzaje obuwia roboczego? Oto podstawowy podział.

Buty ochronne i ich przeznaczenie

Obuwie do pracy można podzielić ze względu na ich konkretne przeznaczenie – czyli ze względu na rodzaj pracy, jaką się w nich wykonuje. W tym przypadku buty BHP dzieli się na:

  • buty chroniące przed czynnikami chemicznymi i biologicznymi;
  • buty chroniące przed czynnikami mechanicznymi i termicznymi;
  • buty chroniące przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi;
  • buty chroniące przed porażeniem prądem.

Dodatkowo wyróżnia się obuwie robocze antyelektrostatyczne (które jest stosowane w miejscach zagrożonych wybuchem) oraz antystatyczne (którego zadaniem jest ochrona przed efektem ESD).

Obuwie robocze – stopień zagrożenia

Inny podział obuwia roboczego – oprócz przeznaczenia – dotyczy stopnia zagrożenia. W tym przypadku buty BHP dzielą się na bezpieczne (ich wytrzymałość jest badana przy uderzeniu z energią 200 J) oraz ochronne (których wytrzymałość jest badana przy uderzeniu z energią 100 J). Dodatkowo dostępne jest obuwie zawodowe, które jest przeznaczone do ochrony przed urazami mogącymi wystąpić podczas różnych wypadków na terenie zakładu pracy.

Obuwie ochronne to podstawowe wyposażenie wielu pracowników. Decydując się na zakup konkretnych butów warto sprawdzić ich przeznaczenie oraz warunki, w których mogą być użytkowane.

Po więcej informacji: https://pol-paw.pl/obuwie-i-ochrona-nog-c-23.html